(Обмін досвідом з екологічного напрямку роботи
з бібліотеками Новгородківського району).
20 червня в Новгородкіській районній бібліотеці зібралися бібліотекарі з усього району. Вони приїхали, щоб поділитися досвідом роботи в екологічному напрямку та взяти участь у майстер-класі за програмою, яку підготували для сільських колег працівники Орхуського екологічного центру, що діє при відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського. Після щирого привітання слово надали гостям з Кіровограду. З інноваціями в роботі українських та зарубіжних бібліотек з екологічного напрямку та досвідом роботи Орхуського екологічного центру присутніх познайомила його керівник Аліна Осокіна. Презентацію пані Аліна зробила у спосіб, зручний для сільських бібліотекарів: окрім цікавої й корисної інформації про інноваційні методи роботи зарубіжних колег, присутні отримали готові розробки та сценарії екологічних заходів, познайомилися з напрацюваннями центру, який очолює пані Аліна, побачили на власні очі, як проводяться заходи з екологіїї в бібліотеці ім. Д. Чижевського: презентація містила чисельні фото, обмінялися досвідом та обговорили, з якими проблемами стикаються сільські бібліотекарі та чим їм може допомогти обласна універсальна в цьому напрямку роботи.
У другій частині майстер-класу бібліотекарі стали учасниками соціально-психологічного екологічного тренінгу “Розвиток екосвідомості особистості”, який провела працівник Орхуського екологічного центру Наталія Калашнікова.
“Чому саме соціально-психологічний, а не просто екологічний тренінг?”,- спитаєте ви. Бо тренінг — це систематичні вправи з метою набуття або корегування певних навичок і вмінь. А соціально-психологічний тренінг — це корекційний метод виховання, орієнтований на активну групову психологічну роботу. Майбутнім фахівцям недостатньо мати точку зору для вирішення екологічних проблем, потрібно сформувати в них “поле бачення” для побудови алгоритму дій.
В ході роботи тренінгу учасники “збирали врожай на полі асоціацій”, “голосували ногами” з приводу екологічних проблем людства, презентували власне тлумачення й розуміння законів екології Баррі Коммонера (америкнський еколог), складали сенкани про природу. Така інтерактивна форма роботи з усвідомлення досвіду дуже сподобалася присутнім.
Насамкінець сільським бібліотекарям запропонували заповнити анкету, аналіз якої показав, що зустрічі в такій формі та обмін досвідом дуже корисні й конче потрібні для впровадження інноваційних методів у роботу сільських бібліотек.