[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata       
Головна |Наша діяльність | Фонд центру | Екокалендар | Фотогалерея| Корисні ресурси| Плани роботи 
[ HOME ]
Фон Парки та заповідні місця світу
LOGO




Фон

 Парки та заповідні місця світу

Наша планета надзвичайно красива, така красива, що людина ніколи не перестане захоплюватися нею. Серед численних чудес світу особливе місце займають дивовижні природні куточки, які з давніх давен вражають людей красою своїх ландшафтів або рідкісними рослинами і тваринами що населяють їх. Проникаючи у незвідані раніше куточки природи, людина неминуче так чи інакше втручається у середовище, яке формувалося протягом тисячоліть. Діяльність людини часто завдає непоправної шкоди природі. Усвідомлення цього факту призвело до необхідності створення охоронних територій - заповідників, національних парків, заказників, резерватів природи, пам'яток природи, парків —пам'яток садово-паркового мистецтва.За висловом відомого французьського зоолога, професора Жана Дорста: “Природу треба охороняти не тільки тому, що вона кращий захист для людини, але й тому що вона прекрасна.”

 Заповідні місця — окраса землі, наше національне багатство. Книга Фогт, М. Атлас чудес света / М.Фогт ; пер. с нем. М.Зима. - Харьков ; Белгород : Клуб семейного досуга, 2012. - 301,[3] с. перенесе вас у будь-яке з 300 наймальовничіших місць різних країн і континентів. Рушайте у дивовижну і вражаючу подорож навколо земної кулі. Ви побачите ні з чим не зрівнянні за своєю красою ландшафти, чудеса природи, величні археологічні пам'ятники, архітектурні шедеври і культурну спадщину людства різних епох. Наведена інформація допоможе дізнатися про все це докладніше.

 Национальні парки - це території, куди входять природні комплекси і об'єкти, які мають особливу екологічну, історичну і естетичну вартість і призначені для використання з природоохоронною, просвітницькою, науковою, культурною метою та для регульованого туризму. У книзі Вагнер,Б.Б. Энциклопедия заповедных мест мира : уникальный путеводитель по самым знаменитым национальным паркам и заповедникам / Б.Вагнер. - М. : Вече, 2008. - 478 с. розповідається більш ніж про 450 заповідників і національних парків світу та про їх мешканців. При цьому автор був змушений обмежитися лише найбільш цікавими і важливими з природоохоронної точки зору територіями 135 країн. Розглянуто переважно заповідні місця, які оберігають тваринний і рослинний світ. Даються короткі характеристики заповідних територій, які перемежовуються в книзі з живими розповідями про найцікавіші природні куточки.

Ще у дуже старі часи люди опікувалися збереженням окремих найцінніших природних ділянок чи об'єктів. Наприклад, вважається, що першу заповідну зону на Шрі-Ланці було створено вже у 3 столітті. В Середньовічній Європі знать дбала про збереження продуктивності своїх мисливських угідь, тому для відтворення дичини виділялися особливі ділянки, де тимчасово заборонялося будь-яке полювання, причому покарання порушення заборони було досить суворим. Так охоронялася територія Біловезької пущі, коли з кінця XIV – початку XV ст. Великий князь Ягайло оголосив її заповідною. У 1992 року рішенням ЮНЕСКО Державний національний парк «Біловезька пуща» входить у Список всесвітньої спадщини людства. У 1993 року йому присвоєно статус біосферного заповідника, а 1997 року він нагороджений дипломом Ради Європи. Про цей найстаріший заповідник у Європі оповідає книга Банников, А.Г. Беловежская пуща / А. Банников. - М. : Знание, 1969. - 31 с. : ил.

 Україна — найбільша країна в Європі. ЇЇ неперевершена природа завжди приваблювала до себе людей своїми широкими степами, високими горами, мальовничими озерами. Україна володіє різноманітними природними багатствами, серед яких можна виділити найпотужніший водоспад Криму Джур-Джур; найбільшу у світі карстову печеру в гіпсах Оптимістичну; вулкан Аю-Даг; дикий мис Тарханкут. У Закарпатті розташовані такі поки що маловідомі природні визначні місця України, як єдиний у нашій країні діючий вулкан (незвичайний тим, що замість лави і попелу, викидає... бруд), дивовижної краси високогірне Синевирське озеро і долина нарцисів (унікальний ботанічний заповідник, де в квітні — травні зацвітає поле нарцисів рідкісного виду). Тут-таки розташоване українське «мертве море» — солоне озеро Кунігунда, яке утворилося в результаті просідання соляної шахти. Про величні природні дива української землі розповість книга: Низовский А.Ю. Сто великих чудес України / А. Низовский. - К. : Арій, 2008. - 414,[1] с. : ил. - (Сер. "100 великих"). Відкрийте для себе Україну — чарівну країну, багату не лише матеріальними цінностями.

Садово-паркове мистецтво виникло на початку зародження цивілізації.

Д.С.Лихачов писав: «Сад – це спроба створення ідеального світу взаємин людини з природою. Тому сад являв собою як у християнському світі, так і в мусульманському, рай на землі – Едем». Сади і парки – це місце спілкування людини з природою, і твори мистецтва. Садово-парковое мистецтво як синтез різних мистецтв є яскравим втіленням картини світу. В ньому найбільшою мірою відчувається взаємозв'язок природи і людини, культури і історії.        Естетичні та художні ідеї, вплив моди, економічно-технічні можливості, вимоги певних історичних епох відбито у палацово-паркових композиціях, асортименті використаних рослин, стилі оформлення і змістовності паркових елементів. Про все це можна дізнатись з книги Сто великих заповедников и парков : Сборник / Сост. : Н.Юдина. - М. : Вече, 2002. - 411,[4] с. : ил. - (Сер. "100 великих") У книзі розповідається про міські парки, палацово-паркові ансамблі, національні парки і заповідники та знамениті ботанічні сади світу. А для любителів живої природи - статті про національні заповідники в Австралії та США, Росії та Аргентині, Танзанії та Франції, ПАР і Кенії.

З перлинами європейського садово-паркового мистецтва познайомить книга Сокровища человечества. Памятники культуры, внесенные в Список всемирного наследия ЮНЕСКО :пер. с нем. / Уве Анхойзер [и др.]. - М. : БММ, 2011. - 335 с. : фото. цв., фото. - Вас чекає захоплива подорож по Королівскькому парку у Гринвичі та його околицям, Палацово-парковому ансамблю у Версалі, Палацово-парковим ансамблям Потсдама та Берліна; Шёнбрунському палацово-парковому ансамблю, Пару Гуель, палацу Гуель та Casa Mila Антоніо Гауді в Барселоні.

Задовго до прийняття християнства, наші пращури обожнювали природу, поклонялися річкам, озерам, джерелам, шанували ліси, гаї та діброви. Останні вважалися помешканням богів. У них відбувались богослужба і жертвоприношення. Тому в них заборонялося добувати звірів і рубати дерева. За порушення цього табу передбачалась кара і навіть смерть. Завдяки релігійним обрядам природа охоронялася від винищення. Такий підхід у подальшому відігравав важливу роль у створенні заповідників, парків. Значення охорони природи у системі культури величезне. Це відображення рівня естетичного розвитку людства, рівня досягнень в області ландшафтної архітектури, способів світогляду і сприйняття самої людини у світі. Згадаємо слова великого німецького поета І. У Гете: «Природа не визнає жартів, вона завжди правдива, завжди серйозна, завжди сувора, вона завжди права, помилки ж, омани виходять від людей”. Вже не перше сторіччя людина шалено пишається своїми творчими здібностями і досягненнями науково-технічного прогресу, але використовуючи і перетворюючи Землю, люди часто завдають їй непоправної шкоди. Тепер людська свідомість доросла до розуміння , що головне завдання Людини на Землі — урятувати й зберегти. І тому збереження заповідних територій як частини надбання людства є одною із найактуальніших проблем культурного розвитку сучасного суспільства.

 


Фон


Фон

[ HOME ]

Парки та заповідні місця світу
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2013 Webmaster: webmaster@library.kr.ua