[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata       
Головна |Наша діяльність | Фонд центру | Екокалендар | Фотогалерея| Корисні ресурси| Плани роботи 

[ HOME ]
Фон 'Вода та енергія'
LOGO



Фон

До Всесвітнього дня води 20 березня відбулося засідання круглого столу
“Вода та енергія”

 

Чиста вода - глобальна проблема людства. Ресурси води не безмежні, а наше здоров'я і життя прямо залежать від їх кількості та якості, не кажучи вже про духовне значення води для людини. Міжнародне десятиріччя дій «Вода для життя» на 2005-2015 роки, оголошене Генеральною Асамблеєю ООН у 2003 році, є унікальним механізмом для активізації виконання конкретних дій у напрямку забезпечення ефективності водокористування та зупинки екологічно нестійкої експлуатації водних ресурсів. З 1993 року в багатьох країнах світу з ініціативи Міжнародної асоціації водопостачання та ЮНЕСКО 22 березня відзначають Всесвітній день води, який цього року був присвячений темі взаємозв'язку води та енергії.

З цієї нагоди 20 березня 2014 року в екологічному інформаційно-тренінговому центрі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського відбувся круглий стіл “Вода та енергія”. Мета проведення круглого столу: відзначити Всесвітній день води, привернути увагу суспільства до проблем охорони води в Кіровоградській області, раціонального використання водних ресурсів для забезпечення потреб економічного та соціального розвитку, виробництва енергії, а також відновлення джерел та витоків річок.

Організаторами заходу виступили Кіровоградське обласне управління водних ресурсів та екологічний інформаційно-тренінговий центр обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського. На засіданні круглого столу, який відкрила заступник начальника Кіровоградського обласного управління водних ресурсів Катерина Іванівна Гайдук, мова йшла пропостійне зростання попиту води для забезпечення діяльності підприємств народного господарства, що веде в свою чергу до дефіциту прісної води.В зв'язку з постійним зростанням населення і розвитком виробництва значення води та необхідність її екологічного захисту набуває актуальності. На думку міжнародних експертів, ця проблема стане однією з найгостріших до середини ХХI ст. Особлива увага була приділена питанням співпраці на основі партнерства у вирішенні цих проблем.

У роботі круглого столу взяли участь представники державних установ, громадських екологічних організацій, фахівці, викладачі та студенти кафедри екології та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградського національного технічного університету, а також кафедри географії та геоекології Кіровоградського державного педагогічного університету.

Кіровоградщина - одна з найменш забезпечених місцевими водними ресурсами областей України, тож всіх без винятку кіровоградців турбують проблеми кількості та якості води для потреб міста і області. Вивчення й оцінювання негативних наслiдкiв антропогенних дій з метою попередження або зменшення збитків є однією з найважливіших умов гарантування екологічної безпеки. Саме ці проблеми висвітлювали у своїх виступах учасники круглого столу. Обговорювалися питання організації та проведення моніторингу водних об’єктів Кіровоградщини, гідрологічні дослідження в басейні річки Синюхи, енергія води та відновлення малих гідроелектростанцій, що допоможе подоланню енергетичної залежності країни. На сьогодні відновлення малих гідроелектростанцій розглядається як один з найперспективніших напрямків розвитку вітчизняної гідроенергетики. Проекти відновлення і побудови нових та існуючих малих ГЕС в нашій області представив головний інженер проектів “Укргенпроект” Микола Миколайович Борщок. Ведеться спорудження об'єктів малої гідроенергетики на річці Ятрань за кошти товариства “Гідроенергоінвест”. Це Перегонівська, Полонська та Давидівська ГЕС. Почасти в Україні втрачено досвід проектування та виробництва обладнання для малих ГЕС, тому турбіни для них використовують китайського виробництва. Відновлення малих ГЕС не тільки забезпечить автономне енергопостачання в сільській місцевості, але і ліквідує техногенне навантаження на довкілля, пов'язане з наявністю несправностей у спорудженнях напірного фронту, які можуть стати причиною замулення водосховищ, ростом забору води на неенергетичні потреби, розмивами кріплень водозливних і берегових ділянок нижніх б'єфів тощо.

На засіданні круглого столу багато уваги приділялося раціональному використанню та охороні водних об’єктів, екологічній освіті та вихованню молоді.

В роботі круглого столу взяв участь радник голови облдержадміністрації Микола Олексійович Сухомлин. Він висловив серйозне занепокоєння проблемами водопостачання та водовідведення в області. Зазначив необхідність пошуку нових шляхів фінансування для ремонту систем водопостачання в населених пунктах за рахунок міжнародних фінансових ресурсів. Зокрема, Проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», до якого долучилась Кіровоградщина. Також Микола Сухомлин вважає необхідним залучати до співпраці студентів-екологів як незалежних експертів з питань моніторингу водних об'єктів. Адже проблема питної води для нашої області надзвичайно важлива.

Відомо, що без їжі людина може прожити до 30 днів, а без води — лише три. І не останню роль у цьому відіграють водні джерела, з відновленням яких покращується і якість води в річках, і їх наповненість. Тож завдання кожного жителя області — стати на захист рідної природи, допомогти їй одужати.

 

Презентації учасників Круглого столу

 

Переведенцев Володимир «Гідрологічні дослідження в басейні  річки Синюхи».


 

Тарасенко Ірина Миколаївна "Облашування витоку р.Грузька"

 


 

Тарасенко Ірина Миколаївна "Чисті джерела"

 

 

 

 

ПРОГРАМА ПРОВЕДЕННЯ КРУГЛОГО СТОЛУ
присвяченого Всесвітньому дню води.
який в цьому році проходить під гаслом «Вода і енергія».

Привітання учасників круглого столу

 

ГАЙДУК КАТЕРИНА ІВАНІВНА
Відкриття засідання круглого столу

 

ОСОКІНА АЛІНА ПЕТРІВНА

 
Виступи:

Заступник начальника Кіровоградського обласного управління водних ресурсів

Завідуюча відділу документів із  економічних, технічних та природничих наук, керівник екологічного інформаційно-тренінгового центру

 

ХОМИЧ АНТОНІНА ПАВЛІВНА
Організація та проведення моніторингу вод в Кіровоградській області.

 

ПЕРЕВЕДЕНЦЕВ ВОЛОДИМИР
«Гідрологічні дослідження в басейні  річки Синюхи».

 

БОРЩОК МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ
«Енергія води. Відновлення малих гідроелектростанцій.»

ТАРАСЕНКО ІРИНА МИКОЛАЇВНА
Відновлення джерел і витоків річок Кіровоградщини

 

ЮРЧЕНКО ОЛЕНА ІЛЛІВНА
Моніторинг водних об'єктів Кіровоградської області
           

Заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської облдержадміністрації

 

Голова Кіровоградського відділу Українського географічного товариства

 

Головний інженер проектів Укргенпроект

 

Начальник відділу використання водних ресурсів та моніторингу вод  Кіровоградського обласного управління водних ресурсів  

 

Начальник Кіровоградського  обласного центру з гідрометеорології

 

 

Присутні:

 

СУХОМЛИН МИКОЛА
ОЛЕКСІЙОВИЧ

Радник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації

 

ШЕСТАКОВА ЛЮДМИЛА
ВОЛОДИМИРІВНА

 

 

 

 

Голова  Кіровоградського місцевого осередку
Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА –86», голова ради ДЕГО“Флора”  (громадська організація)

 

 

 

 

 

 


[ HOME ]

'Вода та енергія'
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2014 Webmaster: webmaster@library.kr.ua