МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА В КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Прес-реліз
2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь. У 2013 році за пропозицією Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом “Водно-болотні угіддя зберігають воду”.
Усе життя на планеті залежить від води. При визначенні 2013 року “Міжнародним роком співпраці для збереження води” Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй визнала, що вода має вирішальне значення для добробуту, сталого розвитку та охорони здоров’я людини. Це визнання не є новим, Леонардо да Вінчі у свій час звернув увагу на важливість цього питання, проголосивши: “Вода є рушійною силою всієї природи!”.
Вода все об’єднує. Від джерела до моря і через нескінченний цикл кругообігу вода з’єднує усі куточки планети Земля. Рамсарська конвенція визначає, що водно-болотні угіддя займають ключові позиції у цьому взаємозв’язку, і розумне використання водно-болотних угідь має важливе значення для сталого управління водними ресурсами.
Тема Всесвітнього дня водно-болотних угідь у 2013 році – це водно-болотні угіддя і водні ресурси. Рамсарська конвенція підкреслює тісний зв’язок між водно-болотними угіддями, водою і людьми. Водно-болотні угіддя є ресурсом, який має велике соціально-економічне, культурне та наукове значення, і їх втрата є непоправною шкодою. Водно-болотні угіддя надають основні екосистемні послуги та вигоди, що люди отримують від природи, у тому числі виступаючи у ролі регуляторів і постачальників води. Таким чином, управління водними ресурсами та раціональне використання водно-болотних угідь нерозривно пов’язані між собою.
Основною метою відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь у 2013 році є підвищення обізнаності людей щодо взаємозалежності між водою і водно-болотними угіддями, забезпечення справедливого розподілу води між різними групами користувачів цих ресурсів.
Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значения, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (відома під назвою “Рамсарська конвенція” за назвою міста заснування - Рамсар, що в Ірані) розпочала свій відлік 2 лютого 1971 року. Цього року Конвенція святкує свою 42 річницю.
29 жовтня 1996 року після схвалення Верховною Радою України відповідного Закону Україна поновила своє членство i входить в число 163 країн - Договірних Сторін Конвенції. Керівним органом Конвенції є Конференція Договірних Стopiн, яка проводить свої наради один раз на три-чотири роки. Остання – 11-а нарада Конференції Договірних Сторін відбулася в Румунії у липні 2012 року.
Згідно iз статтею 1 Конвенції під водно-болотними угіддями розуміють райони маршів, боліт, драговин, торфовищ або водойм - природних або штучних, постійних або тимчасових, стоячих або проточних, прісних, солонкуватих або солоних, включаючи морські акваторії, глибина яких не перевищуе шість метрів. Для визначення угідь, які можуть бути заявлені до спеціального Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення, розроблені критерії, серед яких: типовість та унікальність екосистем для біогеографічного регіону, цінність угіддя для підтримання біологічного різноманіття peгіону, існування ендемічних, рідкісних i зникаючих видів рослин i тварин, місце регулярного перебування понад 20 тис. водних птахів, або важливе місце для нересту, нагулу i зимівлі місцевих видів риб тощо. Кожна країна - Договірна Сторона Конвенції має заявити до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення принаймні одне своє угіддя i взяти його під охорону.
У даний час зазначений Перелік включає 2065 водно-болотних угідь загальною площею 197,4 млн. га. Серед них i наші 33 водно-болотні угіддя міжнародного значення загальною площею біля 678 тис. га. З них 22 водно-болотних угіддя отримали статус міжнародних у 1995 році, а в 2004 році Бюро Рамсарської конвенції прийняло рішення про надання міжнародного статусу ще 11 водно-болотним угіддям України, які знаходяться у межах територій природно-заповідного фонду України.
Необхідно відмітити, що у 2011 та 2012 poцi були прийняті розпорядження Кабінету Miністрів України від 23.02.2011 № 147-р та від 21.09.2011 № 895-р, від 24.10.2012 № 818-р про погодження надання 19 водно-болотним угіддям України статусу водно-болотних угідь міжнародного значення. Відповідні матеріали надіслано до Секретаріату конвенції для включения зазначених угідь до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення.
У 2013 poцi Міністерство екології та природних ресурсів планує спрямувати зусилля на виявлення цінних водно-болотних угідь, забезпечення їх охороною, екологічно безпечне використання їх ресурсів, а також на забезпечення виконання Плану заходів щодо впровадження Рамсарської конвенції в Україні на період до 2015 року, затвердженого наказом Мінприроди від 17.07.2012 № 352.
Реалізація на практиці пріоритетів щодо поліпшення збереження водно-болотних угідь можлива лише за умови об’єднання зусиль ycix державних та недержавних установ та організацій, всього населення країни. Сподіваємося, що Ви приєднаєтеся до нас i зробите свій внесок у збереження та відтворення надзвичайно цінних для ycix людей водно-болотних угідь!
|