[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata       
Головна |Наша діяльність | Фонд центру | Екокалендар | Фотогалерея| Корисні ресурси| Плани роботи 
[ HOME ]
Фон “Водні ресурси Кіровоградщини”: підсумки круглого столу
LOGO




Фон

“Водні ресурси Кіровоградщини”: підсумки круглого столу

22 березня 2016 року в Орхуському центрі екологічної інформації відбулось засідання круглого столу  «Водні ресурси Кіровоградщини», в рамках святкування Всесвітнього Дня води.

Розпочалося засідання з приємної частини: нагородження переможців  конкурсу дитячого малюнка «Джерело мого дитинства».  Організаторами конкурсу виступили: Кіровоградське обласне управління водних ресурсів  та Управління освіти Кіровоградської міської ради. Переможці, учні загальноосвітніх навчальних закладів міста, отримали від організаторів грамоти та подарунки.

Директор департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації Олександр Володимирович Ковтунов представив водоохоронні заходи, які впроваджує департамент на території області, спрямовані на зменшення негативного впливу на водні ресурси.

Основі заходи департаменту передбачають дороге укріплення та реконструкцію очисних споруд регіону, заходи із запобігання забрудненню водних об‘єктів.
В рамках водоохоронних заходів  департаментом профінансована реконструкція насосної станції у м. Знам‘янка, а також розпочаті роботи з реконструкції очисних споруд у м. Світловодськ.


Олександр Володимирович звернув увагу на «Проект комплексної програми охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області на період 2016-2020 рр.», в якій на запобігання забрудненню   водних ресурсів у 2016-2017 рр.  передбачено 80 млн. гривень на фінансування водоохоронних заходів Кіровоградського водопровідно-каналізаційного господарства ОКПВ «Дніпро-Кіровоград». В рамках заходів передбачено розробку проекту реконструкції Знам’янських очисних споруд, з метою зменшення навантаження на річку Інгулець.


В рамках водоохоронних заходів, які реалізує департамент, заплановано вивчення  ситуації, в якій знаходиться водозабір р.Дніпро. Мета цього заходу - отримання оперативної інформації про стан об‘єкту з водоочищення та отримання якісної питної води для  Кіровоградського, Знам’янського, Олександрійського районів. До цих досліджень залучаються і науковці обласного центру, які надають рекомендації з питань використання водозабору. Департамент екології веде перемовини з представниками Японії, які запропонували новітні технології для очищення стічних вод. Над цими питаннями в подальшому й буде працювати департамент.

Серед завдань, які ще планується вирішити фахівцями департаменту, це питання очищення шахтних вод Інгульської шахти. Директор департаменту проінформував учасників круглого столу, що спільно з Міністерством екології розробляється пакет документів щодо використання спеціального обладнання для очищення шахтних вод, яке планувалося встановити в м. Луганську. Тепер це обладнання планується застосувати в нашій області.

Детально представила заходи стосовно використання водних ресурсів р. Інгулу заступник  начальника Кіровоградського обласного управління водних ресурсів Катерина Іванівна Гайдук.

Використання водних ресурсів р. Інгул - Катерина Іванівна Гайдук, заступник  начальника Кіровоградського обласного управління водних ресурсів

використання водних ресурсів р. інгул from kirounb

За даними звітності про водокористування у 2015 році в басейні Інгулу було забрано 6,68 млн. куб. м., що складає лише 3,2 % від загального забору води. Вплив на якість води в р. Інгул мають скидання вод Кіровоградського водопровідно-каналізаційного господарства ОКПВ «Дніпро-Кіровоград», які відводяться після їх очищення на станції біологічної очистки каналізаційних вод в річку Інгул.
Обласним управлінням водних ресурсів з метою здійснення контролю за станом поверхневих вод та планування заходів із збереження та відтворення водних ресурсів в рамках програми державного моніторингу здійснюється моніторинг у 5 створах, розташованих в басейні Інгулу. За результатами проведених гідрохімічних вимірювань, поверхневі води в басейні Інгулу мають  природно високу мінералізацію. Катерина Гайдук звернула увагу на екологічну оцінку якості поверхневих вод, які в більшості забруднюються органічними речовинами. Їх вміст зростає з липня по серпень, в період підвищення температури повітря, значного випаровування  та малої водності річок. У всіх створах спостереження показники перевищують норми. Це - наслідок низки факторів: надходження у водні об’єкти недостатнього очищення комунальних стоків, скиду із зворотними водами підприємствами забруднюючих речовин, висока зарегульованість стоку і як наслідок мала проточність річок та водойм, високе розорювання сільськогосподарських земель, недотримання умов господарювання в прибережних захисних смугах.
Найгірші показники якості питної води спостерігаються в питному водозаборі на р. Сугоклея, який забезпечує питною водою м. Бобринець. Але, нажаль, альтернативного джерела водопостачання цій місцевості немає, сказала Гайдук. Збереженню водних ресурсів р. Інгул приділяється значна увага з боку управління, зокрема створено гідрологічні заказники «Монастирище», «Інгульська жила», «Інгульські крутосхили».

Звернула увагу учасників засідання на вирішення багатьох проблем стосовно зменшення негативного впливу на водні ресурси області в своєму виступі кандидат географічних наук, доцент кафедри географії та геоекології Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В. Винниченкa Ольга Федорівна Гелевера. Недотримання законодавства щодо водоохоронних зон та прибережно-захисних смуг землевласниками. Вона наголосила на тому, що закон забороняє  розорювання земель, будь-яке будівництво біля водойм, розміщення відстійників, кладовищ, але ці норми порушуються. Науковцями та студентами географічного факультету КДПУ ім. В. Винниченка зафіксовано більше 50 випадків таких порушень. Дані про них були передані до департаменту екології та природних ресурсів ОДА та в екологічну інспекцію.

Основні аспекти охорони та збереження водних ресурсів Кіровоградської області - Ольга Федорівна Гелевера, кандидат географічних наук, доцент кафедри географії та геоекології Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В. Винниченкa

охорона водних ресурсів регіону from kirounb

 

Науковець вважає, що введення штрафних санкцій за порушення   законодавства водоохоронних зон та прибережне-захисних смуг змусить  громадян дотримуватися норм, а кошти від штрафів можуть бути використані для будівництва очисних споруд.
До вирішення проблеми щодо стану ставків  у сільській місцевості Ольга Федорівна закликала керівництво управління водних  ресурсів та департаменту екології. Науковець зауважила, що ставки заростають очеретом і перетворюються у болота, а це дуже небезпечно, оскільки вони вже не використовуються для розведення риби і як  рекреаційні зони. Наголосила ще на низці проблем, які потребують вирішення, зокрема, необхідності проведення інвентаризації водних об’єктів та заходів щодо їх відновлення, запобігання замуленню русла річки Інгул та реконструкція колекторів, які б не допускали потрапляння мулу, стічних вод та сміття до річки, забруднення нітратами поверхневих вод, норми яких перевищують у 10 разів. Відмітила, що 70 % криниць області не придатні до використання.

Щодо вирішення піднятих питань висловилась і заступник начальника відділу організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області Тетяна Володимирівна Скапа. Вона відзначила, що під наглядом управління знаходиться 11 об’єктів, які  роблять викиди стічних вод без очистки взагалі. Всі порушники – це комунальні підприємства, які не мають фінансової можливості для очистки стічних вод.

Моніторинг та контроль санепідеміологічного стану водних об‘єктів регіону відбувається щотижня і результати цих досліджень розміщені на сайті управління, сказала заступник начальника управління. За результатами досліджень   малих водойм, які використовуються для побутових потреб (наприклад, купання) з 240 проб 56 (23%) - не відповідають нормам. Наприклад, за мікробіологічними показниками - висока вірогідність захворювання людини на лептоспіроз. Випадки таких захворювань реєструються в області щороку.  

На запитання  присутніх на заході щодо стану місцевих пляжів, Тетяна Володимирівна відповіла, що в місті Кіровограді офіційно не зареєстровано жодного пляжу.  Для отримання реєстрації пляжу необхідне виконання багатьох  умов - це облаштування місця відпочинку, розчищення та обстеження  берега та дна водойм, наявність рятувальної служби та інші. Тож таких місць відпочинку, які б відповідали усім умовам і нормам у Кіровограді немає. 

Проблема очищення стічних вод повинна вирішуватися першочергово, зазначила і  начальник відділу екологічного контролю водних ресурсів та атмосферного повітря, старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Любов Валентинівна Нех. Вона відзначила, щоЕкологічною інспекцією проводиться нагляд за дотриманням природоохоронного законодавства. Так, у 2015 році проведено 104 перевірки за результатами яких 108 осіб притягнуто до відповідальності, здійснено моніторинг 40 постанов про порушення правил охорони водних ресурсів та стягнуто штрафів  на суму 22 тис. грн. 

Зауважила, що необхідно комплексно підходити до вирішення проблем з метою підвищення рівня відповідальності за нанесення шкоди довкіллю (наприклад, за розорювання земель розмір штрафів усього 110 грн.), будування очисних споруд, впровадження новітніх технологій, економічне стимулювання підприємств за дотримання природоохоронних законів. 

Волонтер Корпусу Миру США Пол Брансон, який брав участь у засіданні круглого столу зазначив, що в Америці в штаті Колорадо, де він мешкає, місцеві жителі сплачують податок від 8 до 9 % для підтримання очисних споруд та вживання чистої води. Уряд уважно слідкує за дотриманням стандартів природоохоронного законодавства.

Підсумовуючи роботу круглого столу, учасники зазначили, що проведення таких заходів має важливе значення для науковців, фахівців, а також для громади. На таких заходах фахівці та науковці мають можливість обмінятися інформацією та професійним досвідом, знайти спільні шляхи вирішення екологічних проблем та запланувати природоохоронні заходи на майбутнє. Підвищується інформованість населення з питань водопостачання в регіоні, держаної політики з охорони водних ресурсів у Кіровоградській області, їх раціонального використання, а також про діяльність спеціалізованих підприємств.

Програма
круглого столу
«Водні ресурси Кіровоградщини»

Дата проведення: 22 березня 2016 року.

Місце проведення: м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 24Орхуський центр екологічної інформації
Організатори круглого столу: Кіровоградське обласне управління водних ресурсів, Орхуський центр екологічної інформації, міський осередок Всеукраїнської екологічної ліги, Кіровоградський осередок Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86»

Мета проведення круглого столу:   відзначити Всесвітній День води,  привернути увагу громади регіону до проблем охорони та  раціонального використання водних ресурсів Кіровоградщини.

Час проведення: 14.00 - 16.00.
Регламент виступів: до 7 хв.

Нагородження переможців конкурсу дитячого малюнка «Джерело мого дитинства»:начальник Кіровоградського обласного управління водних ресурсів Ігор Аврамович Житомирський, заступник  начальника Кіровоградського обласного управління водних ресурсів Катерина Іванівна Гайдук
Модератор – Аліна Петрівна Осокіна, керівник Орхуського центру екологічної інформації, голова міського осередку Всеукраїнської екологічної ліги

Вітальне слово учасників круглого столу -   Ігор Аврамович Житомирський, начальник Кіровоградського обласного управління водних ресурсів

 

Виступи

1. Виконання водоохоронних заходів на території області  - Олександр Володимирович Ковтунов, директор Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації.

2. Використання водних ресурсів р. Інгул - Катерина Іванівна Гайдук, заступник  начальника Кіровоградського обласного управління водних ресурсів

3. Основні аспекти охорони та збереження водних ресурсів Кіровоградської області - Ольга Федорівна Гелевера, кандидат географічних наук, доцент кафедри географії та геоекології Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В. Винниченкa

4. Обґрунтування необхідності збереження запасів питної води - Людмила Василівна Коломієць, доцент кафедри екології та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградського національного технічного університету

5. Питна вода  на  Кіровоградщині  – про що знають, а про що не здогадуються кіровоградці - Людмила Володимирівна Шестакова, керівник Кіровоградського осередку Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86», голова ради ДЕГО «Флора»

6. Поверхневі водойми — джерело інфекційних та неінфекційних захворювань - Тетяна  Володимирівна Скапа - заступник начальника відділу організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області

7. Як вирішуються питання чистої води в Сполучених Штатах Америки
«WaterPurityissuesinAmerica» - Пол Брансон, волонтер Корпусу Миру США

8. Стан очищення стічних вод комунальними підприємствами області та їх вплив на водні об’єкти - Любов Валентинівна Нех, начальник відділу екологічного контролю водних ресурсів та атмосферного повітря, старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області

УЧАСНИКИ ЗАХОДУ:

1. Віталій Григорович Приходько, голова Кіровоградського обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги
2.Олександр Федорович Лисенко,  віце-президент громадської організації «ЕКОЛІГА»
3.Студенти факультету сільськогосподарського машинобудування кафедри екології та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградського національного технічного університету

         Книжковий перегляд:
Водні ресурси: стан та використання


Фон


Фон

[ HOME ]

“Водні ресурси Кіровоградщини”: підсумки круглого столу
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2016 Webmaster: webmaster@library.kr.ua