[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata       
Головна |Наша діяльність | Фонд центру | Екокалендар | Фотогалерея| Корисні ресурси| Плани роботи 
[ HOME ]
Фон Звіт про роботу круглого столу
LOGO




Фон

Звіт про роботу круглого столу “Чорнобиль. Погляд крізь роки”



18 квітня 2011р. у відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського відбулося засідання круглого столу “Чорнобиль. Погляд крізь роки”. Захід був проведений напередодні 25-их роковин з дня чорнобильської катастрофи.

Засідання круглого столу розпочалося з хвилини мовчання, яку оголосила завідувачка відділу Аліна Осокіна. У вступному слові керівник відділу підкреслила, що і сьогодні тема Чорнобилю є надзвичайно актуальною, особливо після подій в Японії. Багато спеціалістів зауважують, що не можна порівнювати аварії у Фукусімі та Чорнобилі. Однак той факт, що Україна і досі не подолала наслідків катастрофи 25-річної давності, і навіть у такій розвиненій країні, як Японія, можливі суттєві аварії, знову посилюють голоси супротивників ядерної енергетики.

В роботі круглого столу взяли участь спеціалісти головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації, головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, управління охорони здоров'я Кіровоградської облдержадміністрації, державного управління охорони навколишнього середовища, фахівці з радіаційної безпеки та гігієни обласної СЕС, викладачі кафедри екології та охорони навколишнього середовища Кіровоградського національного технічного університету, члени громадських організацій “Союз Чорнобиль України” та Товариства Червоного Хреста України.

Ми розуміємо сьогодні, що тема Чорнобиля, на жаль, не залишить нас ще багато років. Україна продовжує нести важкий чорнобильський тягар.

Тому сьогодні на перший план виходять питання соціального захисту тих людей, які постраждали від наслідків катастрофи.

Питання державної політики щодо соціального захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи висвітлила головний спеціаліст відділу з питань соціального захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації Ірина Бутенко. У своєму виступі вона наголосила, що важливість подолання наслідків чорнобильської катастрофи визначено у статті 16 Конституції України, в якій прямо вказано:”...збереження генофонду українського народу є обов”язком держави”. Тому національна політика в галузі соціального захисту постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС базується на принципах пріоритету життя та здоров”я людей, які постраждали від чорнобильської трагедії, комплексного розв”язання завдань охорони їх здоров”я, соціального захисту та повного відшкодування шкоди, заподіяної їм.

Ірина Бутенко зазначила, що до 1990 року не існувало достатньо повного правового та законодавчого поля з питань соціального захисту та визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи. Надійні основи законодавчого забезпечення соціального захисту постраждалого населення закладено у Законі України від 28 лютого 1991 року “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

За останнє десятиріччя Верховною Радою України внесено численні зміни до вищевказаного чинного Закону України, розширено коло пільг та компенсацій потерпілим дітям. Загалом, за період з 1990 року в нормативно-правовому полі з питань чорнобильської катастрофи було розміщено майже 800 документів, які дозволяють регулювати різні аспекти життєдіяльності громадян України.

Сьогодні в обласному банку даних всіх категорій громадян, які постраждали від наслідків чорнобильської катастрофи, на обліку перебувають 13,1 тисяч громадян. Відповідно до діючого законодавства їм надається понад 40 видів допомоги, пільг та компенсацій. На виконання програм, пов”язаних з соціальним захистом осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2010 році профінансовано за рахунок державного та обласного бюджету 21,6 млн. грн.

Важливим питанням також є пенсійне забезпечення тих категорій населення, що постраждали від наслідків трагедії. Чи має якісь особливості пенсійне забезпечення таких людей порівняно з іншими категоріями пенсіонерів? Як забезпечені пенсіонери- чорнобильці в Кіровоградській області? Відповідь на ці та інші питання надала заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Олена Романченко, яка зазначила, що станом на 1 квітня 2011 року на обліку в органах Пенсійного фонду України в області перебуває 2880 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 1067 осіб — це інваліди-чорнобильці. Органами Пенсійного фонду України в області забезпечується виплата пенсій вказаній категорії осіб в розмірі, визначеному постановою КМУ від 16 липня 2008 року № 654. На сьогодні, на жаль, пенсіонери-чорнобильці не мають в повному обсязі пенсійного забезпечення відповідно до статусу у зв”язку з розбіжностями у трактуванні законів та підзаконних актів. Тому вони вимушені захищати своє право на пенсійні виплати згідно зі статусом у судах.

Міжнародна громадськість, на думку науковців та політологів, і досі не усвідомила масштабів чорнобильської катастрофи. Прогнози значною мірою недооцінювали її наслідків для здоров”я. Це трагедія, коли тисячі сімей тихо страждають, а їхнє життя постійно підточує погане здоров”я та особисті кризи.

З інформацією щодо надання медичної допомоги в лікувально-профілактичних закладах області категоріям населення, постраждалим від чорнобильської катастрофи, виступила обласний позаштатний фахівець управління охорони здоров”я Кіровоградської облдержадміністрації Вікторія Забудько.

Ставлення до уроків чорнобильської трагедії зумовлене браком інформації про рівень радіаційного забруднення та стан екологічної ситуації в Україні. Дослідження французьких та американських біологів фауни в зоні забруднення суперечать повідомленням, що були раніше, про те, що нібито життя там процвітає. Йдеться про те, що чорнобильська зона може стати одним з найбільш популярних туристичних маршрутів під час проведення Євро-2012. Про це заявив заступник голови Державної служби туризму і курортів Дмитро Заруба. Директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко навпаки впевнений, що подібні екскурсії в зону є аморальними і навіть суперечать етичним нормам.

Питання радіологічного контролю за факторами, що впливають на стан здоров”я людей, висвітлив ВолодимирЧаплигін, лікар з радіаційної безпеки і гігієни обласної СЕС, який, до речі, і сам є ветераном-чорнобильцем. Фахівець поділився спогадами про роботу в зоні ЧАЕС після вибуху та розповів про моніторинг рівня радіації в області сьогодні.

Який екологічний стан забруднених територій?

Зона відчуження - це приблизно 2600 кв. км, що співрозмірно з площею Люксембургу, є міні-країною на території України — з власним устроєм та суворими законами на вхід. Чи зможе 30-кілометрова зона колись повернутися до життя і стати безпечною для населення? Про це розповіла доцент кафедри екології та навколишнього середовища КНТУ Ольга Медведєва.

Про те, що робиться в Кіровоградській області для покращення екологічної ситуації, повідомив головний спеціаліст відділу комплексного управління та регулювання у сфері природокористування державного управління охорони навколишнього середовища Віктор Михайлов. Фахівець звернувся до учасників круглого столу з пропозицією підтримати ініціативу обласних громадських організацій щодо створення баз відпочинку та реабілітації людей, постраждалих внаслідок чорнобильської катастрофи, на територіях колишніх дитячих таборів, де збереглася вся необхідна інфраструктура і потрібно тільки знайти кошти для відновлення роботи.

Страшна трагедія не оминула жителів нашої області. Сотні добровольців тієї квітучої весни вирушили назустріч невідомій небезпеці. Вічна пам”ять тим, чиє життя передчасно обірвала чорнобильська трагедія, людська шана та вдячність героям-ліквідаторам. Значну допомогу у вирішенні проблем чорнобильців надає громадська організація “Союз Чорнобиль України”. В роботі круглого столу взяли участь ветерани-чорнобильці, члени “Союзу Чорнобиль України” Сергій Колесніков і Андрій Фоменко, які поділилися своїми спогадами, розповіли про те, які проблеми вирішує організація сьогодні. Гості виявилися людьми активними і творчими: Сергій Колесніков, член Спілки письменників України, розказав про свої творчі напрацювання та плани, серед яких і створення фільму про чорнобильські події, а Андрій Фоменко, призер пісенного фестивалю, заспівав оду “Чорний Лебідь”, яку він присвятив героям-ліквідаторам.

На завершення круглого столу взяла слово голова міської організації Товариства Червоного Хреста України Олена Гончаренко. Ця громадська організація теж здійснює допомогу людям, які постраждали від аварії на ЧАЕС. Сестри милосердя вручили ветеранам-чорнобильцям подарунки.

А.Осокіна,
зав. відділом документів з питань екноміки,
виробництва та природничих наук
Н.Калашнікова,
бібліотекар 1 категорії

Фото можна переглянути тут



[ HOME ]

Звіт про роботу круглого столу
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2011 Webmaster: webmaster@library.kr.ua