[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata       
Головна |Наша діяльність | Фонд центру | Екокалендар | Фотогалерея| Корисні ресурси| Плани роботи 
[ HOME ]
Фон Звіт про роботу круглого столу
LOGO




Фон

Звіт про роботу круглого столу «Нетрадиційні джерела енергії: пошук, розвиток та використання»

Енергетика є основою економіки будь- якої країни світу. В одній із статей журналу «Гутен таг» зазначалося: «Без енергії охолоджуються печі, мовчить телефон, машини стоять в гаражі». Сказано просто, але досить образно, щоб зрозуміти роль енергетики у сучасному суспільстві. Ефективне використання енергетичного потенціалу є підгрунтям для подальшого економічного розвитку країни.

Недостатня кількість енергоресурсів в Україні призводить до того, що майже половина нашого ВВП витрачається на їх імпорт. На сьогодні наша країна перебуває в умовах майже цілковитої залежності від постачань традиційних енергоносіїв з Росії (приблизно на 75-80%), це стосовно нафти і газу. Окрім того, слід зазначити, що робота наших АЕС неможлива без «твелів» для ядерних реакторів. А все виробництво «твелів» ще за часів СРСР знаходилося на території Росії. Відсутність повного ядерного циклу в Україні — це ще один виклик для енергетичної безпеки нашої держави.

Як свідчать результати комплексних досліджень, альтернативна енергетика може скласти до 40% від загального енергобалансу України. Однак кожен другий кіловат електроенергії в Україні виробляється на атомних електростанціях, тож струм зроблений на АЕС залишається найдешевшим. В той же час нехтування потенціалом альтернативної енергетики було б недалекоглядним.

Вкотре постає сакраментальне питання: «Що робити Україні?» Знайти сучасні відповіді на нього намагалися викладачі і студенти Кіровоградських вищих навчальних закладів та вчителі і учні шкіл міста на круглому столі «Нетрадиційні джерела енергії: пошук, розвиток та використання», який проходив у Кіровоградській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І. Чижевського. Ініціатором цього заходу виступив Орхуський інформаційний центр, який працює при відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук ОУНБ.

Отже, настав час зробити свідомі та зважені вибори з-поміж різних джерел енергії. Потрібні нагальні заходи, щоб зробити наше постачання та споживання енергії безпечним та шанобливим до довкілля. На цьому наголошувала у своєму виступі доцент кафедри екології та охорони навколишнього середовища КНТУ Ольга Володимирівна Медведєва. Сьогодні енергетика України опинилася серед галузей, які є найбільшими забруднювачами навколишнього природного середовища. Тому важливість розвитку альтернативної енергетики є очевидною, адже вона відіграє вирішальну роль у зменшенні парникових викидів та допомагає зменшити залежність від імпорту енергії. В обговоренні проблемних питань розвитку альтернативної енергетики взяли участь викладачі і студенти кафедри екології КНТУ. Вони окреслили екологічні проблеми, пов'язані з використанням альтернативних джерел енергії. У своїх виступах і коментарях студенти наголошували на необхідності зменшення негативного впливу на стан довкілля при створенні та експлуатації об'єктів альтернативної енергетики.

Із можливих альтернатив, які б могли доповнити або навіть замінити традиційну енергетику, є сонячне випромінювання, як природне невичерпне джерело енергії. Окрім Сонця є ще одне джерело теплоти — це планета Земля. В Україні існує цілком непоганий технічний потенціал для розвитку сонячної та геотермальної енергії. Країни ЄС накопичили значний досвід використання та стимулювання проектів розвитку сонячної енергетики, і цей досвід є цінним для застосування в Україні. Шляхи розвитку сонячної та геотермальної енергетики широко висвітлювались у доповідях багатьох учасників круглого столу. Величезний інтерес присутніх викликала доповідь “Сонячна енергія: дарунок з небес чи доволі посередня вигода» Ірини Шкляр, студентки кібернетико-технічного коледжу. Також зацікавила присутніх доповідь “Потенціал для розвитку вітрової та сонячної енергетики в Україні” Тетяни Марченко, студентки кафедри екології та охорони навколишнього середовища КНТУ. Ще кілька десятиліть тому можна було побачити річкові млини, на яких мололи борошно, виробляли крупи тощо. Із розвитком індустріалізації вітроенергетику незаслужено забули, а вітер - це невичерпне джерело енергії. Розвиток вітроенергетики - це один з пріоритетних напрямів для України. В міру вдосконалення технологій і здорожчання традиційних енергоресурсів ця енергія буде знаходити все нові і нові галузі застосування.

Проблеми використання вітроенергетики в Україні і в світі викликали жваву дискусію. Студенти посилалися на досвід Німеччини та інших країн ЄС, де вітроенергетика застосовується досить широко, однак думки розділились. Існує ряд невирішених питань, які дозволяють ставитися до впровадження вітроенергетики у Центральній Україні досить скептично. Основна проблема - це недостатня швидкість вітру. Також є й інші труднощі, пов'язані з використанням нетрадиційних та відновлюваних джерел енергії. Це періодичність надходження енергії (протягом доби, місяця, року) та незбіг графіків надходження і споживання енергії. Тому важливим принципом використання альтернативної енергетики для народногосподарського комплексу України є комбінування різнорідних джерел енергії. Про це йшла мова в доповіді «Комбіноване застосування різнорідних відновлюваних джерел енергії” Олени Головахи, студентки магістратури кафедри «Електротехнічні системи» КНТУ. Для практичного застосування джерел поновлюваної енергетики в різних регіонах країни важливо знати кліматичні умови та енергетичний потенціал кожного з них, тож присутніх зацікавила доповідь “Аналіз інформаційної бази по енергопотенціалу вітрової та сонячної енергетики в Україні” Петра Стеця, студента магістратури кафедри “Електротехнічні системи” КНТУ.

Використання нетрадиційних відновлюваних джерел енергії у різних галузях виробництва є необхідною складовою забезпечення сталого розвитку.

Оскільки Кіровоградщина - це сільськогосподарський регіон, то для нас найбільш актуальні питання застосування енергозберігаючих технологій з використанням відновлюваних джерел енергії для забезпечення сталого економічного розвитку сільського господарства. Саме про це йшла мова у доповіді “Побудова комплексних енергетичних систем з відновлюваними джерелами енергії для сільського господарства” Валентина Петровича Солдатенка, асистента кафедри «Електротехнічні системи» КНТУ.

Поширення використання місцевих ресурсів та альтернативних джерел енергії може у майбутньому сприяти зниженню цін для споживачів і переходу на сучасні енергоефективні технології. Однією з таких технологій є використання енергії біомаси. В Україні умови для її освоєння (особливості клімату, потенціал аграрного сектору ) досить сприятливі. Тому доповідь Вікторії Леонідівни Бузько, викладача фізики школи № 6, “Сучасні технології отримання енергії з біомаси” була цікавою як для студентів, так і для викладачів.

У роботі круглого столу також взяли участь і кіровоградські школярі. Учні 7-11 класів надали цікаві факти щодо проблем впровадження малої гідроенергетики в народногосподарський комплекс України та активно ставили питання майже всім учасникам заходу. Може, ці питання були дещо наївні, але не може не захоплювати така жага до пізнання довкілля. Виховання такого щирого інтересу до проблем збереження навколишнього природничого середовища це, безумовно, заслуга небайдужих до своєї праці вчителів спеціалізованої школи № 6 та загальноосвітньої школи № 32.

Вже давно відомо, що одна гривня, вкладена у навчання , приносить до 4 гривень доходу. Також спеціалісти стверджують, що одна гривня, вкладена у енергозбереження на підприємстві, дозволяє заощадити три гривні на енергоресурсах. Нескладний підрахунок доводить, що одна гривня, вкладена у навчання з енергозбереження, дозволить заощадити до 7 гривень на енергоресурсах! Доповідь “Енергозбереження в навчальному закладі” Тетяни Володимирівни Тисненко, викладача електротехнічних дисциплін технікуму механізації сільського господарства стосувалася проблем виховання у молодого покоління розумного ставлення до енергетичних ресурсів, оскільки ефективне енергокористування є ключовим чинником економічного зростання в нашій країні.

Публічне обговорення таких серйозних економічних та екологічних проблем розширює знання студентської та учнівської молоді в галузі нетрадиційних джерел енергії, які, на відміну від інших, традиційних джерел – екологічно безпечні, не мають шкідливих відходів, що забруднюють атмосферу, землю, води. Кіровоградський національний технічний університет та Кіровоградський кібернетико-технічний коледж уже не перший рік тісно співпрацюють з Орхуським інформаційним центром. І одним з результатів цієї співпраці є засідання круглого столу. Проведення таких заходів сприяє вдосконаленню екологічної освіти майбутніх фахівців для забезпечення гармонійного еколого-збалансованого розвитку; привертає увагу громадськості нашого регіону до проблем використання альтернативної енергетики.

Осокіна А.П.,
зав. відділом документів з питань екноміки,
виробництва та природничих наук
Григор‘єва М.М.,
бібліотекар 1 категорії

Фото можна переглянути тут


Список виступів:

1. Екологічні проблеми пов'язані з використанням альтернативних джерел енергії.
Супрягіна Наталія, студентка кафедри екології та охорони навколишнього середовища КНТУ

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

2. Екологічний транспорт - транспорт майбутнього.
Сосков Артем, студент кібернетико-технічного коледжу

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

3. Екологічний транспорт.
Рубахіна Галина, учениця 9-Б класу ЗОШ № 32

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

4. Екотехнології в авіації.
Кодацький Іван, студент кібернетико-технічного коледжу

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

5. Потенціал для розвитку вітрової та сонячної енергетики в Україні.
Марченко Тетяна, студентка кафедри екології та охорони навколишнього середовища КНТУ

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

6. Аналіз інформаційної бази по енергопотенціалу вітрової та сонячної енергетики в Україні.
Стець Петро, студент магістратури кафедри “Електротехнічні системи” КНТУ

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

7. Вітроенергетика в Німеччині та в світі.
Кондратюк Ярослав, студент кібернетико- технічного коледжу

Презентація

8. Перспективи використання вітроенергетики в Україні.
Лисенко Яна, учениця 10-В класу спеціалізованої ЗОШ № 6

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

9. Сонячна енергія: дарунок з небес, чи доволі посередня вигода.
Шкляр Ірина, студентка кібернетико-технічного коледжу

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

10. Сонячна та геотермальна енергетика.
Дьолог Тетяна, учениця 9-Б класу ЗОШ № 32

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

11. Європейський досвід використання сонячної енергії.
Габріелян Маріам, учениця 10-Б класу спеціалізованої ЗОШ № 6

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

12. Застосування сонячної енергії в побуті
Маланчук Максим, студент кібернетико- технічного коледжу

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

13. Використання енергії морів та океанів.
Денісов Андрій, студент кібернетико- технічного коледжу

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

14. Комбіноване застосування різнорідних відновлюваних джерел енергії.
Головаха Олена, студентка магістратури кафедри «Електротехнічні системи» КНТУ

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

15. Побудова комплексних енергетичних систем з відновлюваними джерелами енергії для сільського господарства.
Солдатенко Валентин Петрович, асистент кафедри «Електротехнічні системи» КНТУ

Текст доповіді (Завантажити в форматі: PDF)

Презентація

16. Перспективи використання сонячного енергетичного потенціалу на території України.
Пустовойтенко Анастасія, учениця 9-Б класу ЗОШ № 32

Презентація

17. Перспективні технології виробництва альтернативних енергоносіїв для сільського господарства.
Білуха В‘ячеслав, студент технікуму механізації сільського господарства

Презентація

18. Сучасні технології отримання енергії з біомаси.
Бузько Вікторія Леонідівна, викладач фізики спеціалізованої ЗОШ № 6

Презентація



[ HOME ]

Звіт про роботу круглого столу
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2011 Webmaster: webmaster@library.kr.ua