[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata
Повернутись
[ HOME ]
Фон Статистичний портрет читача 2010 року 


Фон

До вашої уваги пропонується черговий статистичний портрет читача нашої бібліотеки станом на 8 серпня 2010 року.
Аналіз проведено з фактичних даних бази даних читачів Кіровоградської ОУНБ ім.Д.І.Чижевського що ведеться сектором обліку читачів з 1996 року. Виборка читачів звроблена за півторарічний період: з 1 січня 2009 року по 8 серпня 2010 року. До цієї виборки потрапили п'ятнадцять тисяч шістьсот шістдесят один (15 661) користувач бібліотеки які були зареєстровані (або перереєстровані) в якості читача за вище вказаний термін.

Перший статистичний параметр нашого огляду відображає соціальний склад користувачів, доречі за цим параметром кожна публічна бібліотека України звітує кожного року ще з радянських часів.

Категорії читачів 2010р.

- Наукові працівники

    

- Працівники культури

- Керівники підприємств, установ, працівники держадміністрації

    

2 - Робітники

- Інженерно-технічні працівники

    

3 - Студенти

- Працівники сільського господарства

    

- Учні

- Працівники освіти

    

4 - Пенсіонери та читачі без освіти

- Медичні працівники

    

- Планово-фінансові працівники

      

Дуже цікавим виявився той факт, що найбільш численною групою наших користувачів стали ПЕНСІОНЕРИ та ЧИТАЧІ БЕЗ ОСВІТИ (категорія 4) — 18%. Друге та третє місця за чисельністю посіли категорії ПРАЦІВНИКИ ОСВІТИ () — 15% та СТУДЕНТИ (3) — 15%.

2010 рік
 категорія  2 3 4
 кількість   307     96    1842   183   2421   673   486  1404  1277   616   2394  1179  2782 

Не менш цікавим буде побачити категорії читачів у порівнянні з аналогічними даними десятирічної давнини — Статистичний портрет читачів 2000 року.
За 10 років лідери змінилися, — за даними 2000 року абсолютним лідером із значним відривом була категорія СТУДЕНТИ (3) — 36%, за якою слідували ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНІ ПРАЦІВНИКИ () — 12% та УЧНІ () — 11%. ПЕНСІОНЕРИ складали лише 5% від загальної кількості читачів.
Порівняльна таблиця категорій наших читачів виглядає наступним чином:

  2 3 4
2000 рік  3%     < 1%    12%   < 1%   14%   3%   2%  5%   5%   4%  36%  11%  5% 
2010 рік  2%     < 1%    12%   1%   15%   4%   3%  9%   8%   4%  15%  8%  18% 
тенденція  ↓     =    =   ↑   ↑   ↑   ↑  ↑   ↑   =  ↓  ↓  ↑ 

Суттєве зниження кількості студенства серед наших користувачів можна пояснити тим, що за новими правилами статистичного обліку по-іншому обліковується категорія СТУДЕНТИ. Тепер студенти останніх курсів вищих навчальних закладів потрібно рахувати як спеціалістів, а не студентів тому, мабуть, і зросла саме категорія ПРАЦІВНИКИ ОСВІТИ так як більшість категорії СТУДЕНТИ традиційно складалася десять років тому і зараз з студентів КДПУ (Кіровоградського державного педагогічного університету). Вони найчастіше користуються послугами нашої бібліотеки.
Другим, можливим фактором зниження кількості студентів за минуле десятиріччя може бути значне покращення роботи ВУЗівських бібліотек — збільшення фінансування на поповнення книжкових фондів більш якістними виданнями. Але це тільки припущення.

ВУЗи міста

КДПУ - Кіровоградський Державний Педагогічний Університет

КНТУ - Кіровоградський Національний Технічний Університет

КНУКІМ - Кіровоградський Національний Університет Культури і Мистецтв

КІРУЕ - Кіровоградський Інститут Регіонального Управління та Економіки

ДЛАУ - Державна Льотна Академія України

КПА - Кіровоградська Педагогічна Академія

КІК - Кіровоградська Інститут Комерції

МАУП - Межрігіональна Академія Управління Персоналом

Наступна гістограма відображає кількісний склад студентів та викладачів провідних ВУЗів нашого міста. Як і десять років потому першу позицію впевнено тримає КДПУ, а за ним слідує КНТУ. Збільшилася і загальна кількість вишів у нашому місті. Новачок рейтингу, КНУКІМ, впевнено посунув з третьої позиції ішних учасників.

Top 50 найпопулярніших посад.

ВУЗи міста

Звісно першу сходинку займають фахівці які передають свої знання іншим, це викладачі різних систем і відомств. Їм більше інших потрібно самоудосконалення, постійне поповнення власних знань, а почерпнути нові знання можна тільки через читання. Це зрозуміло. Але статистика відкриває нам інші цікаві факти...
Виявляється що кількість читаючих в Кіровоградській обласній науковій бібліотеці ПРИБИРАЛЬНИЦЬ дорівнює кількості ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ. Але перевищує кількість МЕТОДИСТІВ, що записалися до нашої бібліотеки.
Можна зрозуміти що старші медичні спеціалісти ЛІКАРІ йдуть до бібліотеки краще ніж молодщі медичні спеціалісти МЕДИЧНІ СЕСТРИ. Але... Однозначно! ЕЛЕКТРИКИ читають більше ніж ТОКАРІ чи ПОЖЕЖНИКИ. А ЛАБОРАНТИ більше ніж АСПІРАНТИ!!! Мабуть це тому, що ми не враховуємо зараз їх абсолютну кількість по місту й області?

Аналіз читацької бази виявляє, що чемпіоном серед установ міста за кількістю наших користувачів належить педагогічному університету ім.Вінниченка. Звичайно, ми не враховуємо на другому місті працівників нашої бібліотеки, а за ними слідує технічний університет. Дуже цікавим є той факт факт, що третю сходинку посідають ПРИВАТНІ ПІДПРИЄМЦІ.

Розподіл читачів за підприємствами міста

Кожний користувач має можливість користуватися бібліотекою в читальних залах або брати матеріали додому через відділ міського абонементу.

Розподіл читальні зали чи абонемент

Сорок відсотків читачів вважають за краще брати книги тількі додому, а шістьдеся відсотків читають не тількі вдома, а й в читальних залах. Тим паче не всю літературу дозволено брати додому. Це по-перше енциклопедії, рідкісні видання, а також переважно періодичні видання.

Певні категорії наших користувачів мають право записуватися до бібліотеки та проходити перереєстрацію безкоштовно, тобто належать до категорії пільговиків.

Розподіл читальні зали чи абонемент

101 користувач з відібраних за поточний період мають наукові звання та ступені.

Наукові звання та ступені

Доречі, якщо мова пішла про навчання, то доречним буде поглянути на освіту наших користувачів.

Освіта читатачів

Дивно, але пальму першості в науковій бібліотеці тримають читачі з СЕРЕДНЬОЮ освітою, а користувачі, що мають за своїми плечима ВНЗ — на другій сходинці.

Аналіз вікового сладу дав наступні дані, — читачі нашої бібліотки не мають вікових обмежень.
Дві найстарші читачки, яким вже виповнилось 94 роки, Тройценко Катерина Панасівна та Масай Надія Вереміївна народилися в 1916 році. А наймолоджший читач, 10-річний учень 4 класу Мусієнко Владислав — в 2000-му. Наступна гістограма побудована на основі року народження наших читачів, і розбита на десятиріччя.

Віковий склад читатачів

У порівнянні з аналогічною гісторамою десятирічної давнини, ми нажаль, вже не маємо читачів, народжених в десятиліття початку минулого віку 1900-1910 р.р., яких на 2000 рік тоді налічувалось 5 осіб.

Як і десять років тому "слабка" стать, тобто жінки-користувачі нашої книгозбірні не тільки утримують першу позицію, але й збільшили розрив на 2 відсотки. Чоловіки залишаються у меньшості...

Розподіл користувачів за статтю



КУРЙОЗНА СТАТИСТИКА

Якщо задатися питанням, яка з вулиць міста Кірвограда більше всіх полюбляє читати, то без сумніву можна сказати, — це вулиця Полтавська. Навіть на такі запитання можна відповісти за допомогою бази даних читачів нашої бібліотеки, найкрупнішої бібліотеки регіону. Наступна гістограма відображає кількість читатчів записаних до нашої бібліотеки у відповідності до вулиць нашого міста.

Топ-двадцятка читаючих вулиць Кіровограда

Перша сходинка за вулицею Полтавська має зрозуміле пояснення — на цій вулиці розташовані два дев'ятиповерхових гуртожитки КДПУ ім.Вінниченка, представники педагогічного університету тримають першу сходинку за багатьма параметрами нашого аналізу. Друга сходинка — вул. Героїв Сталінграда це реальний лідер і ця цифра складається з пересічних громадян міста, "не обтяжена" будь-якими навчальними закладами. Дві наступні сходинки хіт-параду посідають дві вулиці спальних районів нашого міста. Доречі, цікавим виявився той факт, що пальму першості серед вулиць тримають зовсім не центральної частини міста, лідери розташовані блище до окраїн.

Не менш цікавим буде визначити рейтинг населених пунктів (окрім, звісно, міста Кіровограда) в яких живуть читачі обласної бібліотеки. В наступній гісторамі відображені 15 наймасовіших населених пунктів.

Топ-п'ятнадцятка населених пунтів

Звичайно, на рейтинг впливають не тільки розмір населеного пунту, а й відстань до Кіровограда — чим далі, тим менше користувачів.


Топ-десятка найпоширеніших прізвищ читачів

Топ-десятка найпоширеніших прізвищ читачів

Цікавим виявляється той факт, що Топ-прізвище останньої виборки БОЙКО навіть не потрапило до десятки найпопулярніших десять років тому, як і призвіще другої сходинки, КРАВЧЕНКО. Тільки третє за рейтингом Топ-прізвище наших корисиувачів нинішньої доби ОЛІЙНИК посідало десять років тому шосту сходинку. А взагалі, трійка рейтингу 2000 року була такою: ТКАЧЕНКО - КОВАЛЕНКО - БОНДАРЕНКО.

Тепер поглянемо на найбільш популярні жіночі та чоловічі імена наших читачів. І міряти ми їх будемо дюжинами.

Топ-дванадцятка найпоширеніших жіночих імен

Топ-дванадцятка найпоширеніших чоловічих імен

Що стосується найрідкісніших імень наших користувачів, тобто таких, що зустрічаються тільки однин раз, то їх налічується 231 і жіночих, і чоловічих. Ось їх скорочений перелік.

ЖІНОЧІ.

Нелла, Люся, Тіна, Інеса, Марцеліна, Неонела, Хася, Доля, Августа, Люція, Залмен, Владилена, Ванда, Еліза, Леонора, Морис, Донара, Талла, Маріам, Нонна, Зінфіра, Джі, Тая, Ліля, Муза, Кіма, Єфросинія, Міла, Аза, Кіра, Олімпіада, Махинюр, Аеліна, Ліліана, Анфія, Леонарда, Вєроніка...

ЧОЛОВІЧІ.

Самоїл, Алім, Віля, Макар, Мухамед Алі, Орест, Стальян, Назім, Нестор, Нухим, Савелій, Віль, Адам, Серж, Віл'ям, Арон, Герман, Аврам, Едік, Салимжан, Рашид, Юлій, Ісаак, Людгард, Яков, Нектар, Віні...

Дуже дивно, що поряд з доволі екзотичними іменами до рідкісних потрапили такі як Єфросинія, Вєроніка, Орест, Герман, Яков.

Висновки

Як бачите, ми потрібні усім - старому й малому, лікарю і пекарю, учню та професору, бізнесмену і безробітному.Наш товар - це знання, інформація, мистецтво, історія, культура та краєзнавство. Ми - найбільша та найпотужніша публічна бібліотека нашого регіону.


[ HOME ]

Статистичний портрет читача — 2010 
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 1998-2010 Webmaster: webmaster@library.kr.ua